Alternatywne i wspomagające metody komunikacji pod red. Jacka J. Błeszyńskiego, 2008, ISBN 978-83-7587-042-8
W dzisiejszych czasach osoby, które do tej pory określano jako niekomunikatywne albo niekomunikujące i przez to – odsuwane na boczny tor – mają szansę na życie dalekie od marginalizacji. Jest to możliwe dzięki nieustannym wysiłkom specjalistów zajmujących się problemami
z komunikacją oraz trudnościami w zakresie mowy, które zmierzają w kierunku przywrócenia tych osób do życia w dużo bardziej pełny sposób.
Niniejsza pozycja dotyczy alternatywnych i wspomagających metod komunikacji. Praca ta nie powstałaby, gdyby nie wielkie zaangażowanie wybitnych specjalistów, praktyków i teoretyków komunikacji interpersonalnej, logopedii, neuropsychologii oraz tak zwanej komunikacji wspomagającej i alternatywnej (w skrócie: AAC).
Publikacja akcentuje fakt istnienia skutecznego instrumentu rehabilitacji psychologicznej. Rozwój intelektualny, emocjonalny oraz poczucie własnej wartości u dzieci i młodzieży nie są bowiem możliwe bez skutecznego komunikowania się. Jest ono także najważniejszym warunkiem zmian rozwojowych u osób niepełnosprawnych.
Komunikacja alternatywna to dziedzina, którą od lat zajmuje się wielu specjalistów, zarówno teoretyków, jak i praktyków – zajmujących się na co dzień rehabilitacją osób niepełnosprawnych, którzy cierpią na trudności w zakresie poprawnego porozumiewania się. Warto w tym miejscu dodać, że pedagogika specjalna nieustannie ewoluuje, stąd też zauważyć można wprowadzanie alternatywnych metod komunikowania się – piktogramów, obrazów czy też gestów.
Adresatami prezentowanej książki są wszyscy ci, którzy na co dzień zmagają się z trudem pokonywania barier w komunikacji międzyludzkiej: psychologów, logopedów, nauczycieli, terapeutów, a także studenci kierunków związanych z omawianym tematem.